Yatsı Namazı Merak Edilenler

YATSI NAMAZI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Yatsı Namazı, yüce Allah’ın kullarına emretmiş olduğu beş vakit namazdan son vaktidir. Yatsı Namazını her Müslümanın kılması farzdır ve Allah (c.c.) kılmadığımız namazlarımız için Kıyamet Gününde bize hesap soracaktır. Takva sahibi Müslüman kardeşlerimiz Yatsı Namazını vaktinde ve doğru bir biçimde kılmak için çaba sarf etmekte, eksik yönlerinin olup olmadığını öğrenmek için de sürekli araştırma yapmaktadır. Biz de çok sık sorulan ve merak edilen, Yatsı Namazı ile ilgili sorularınızı ve bu sorular ile ilgili din büyüklerimizin cevabını sizle ile paylaşıyoruz. Umarız ki verdiğimiz bilgiler hayırlara vesile olur inşallah.

 

Yatsı Namazı kaç rekâttır?

Yatsı Namazı 13 rekâttır. Bu rekâtlardan ilk dördü ilk sünnet, ikinci dördü farz, ikisi son sünnet ve üçü de vitir namazıdır. Vitir namazı aslında Yatsı Namazının ayrı bir parçasıdır ancak Müslüman kardeşlerimiz ve din büyüklerimiz Yatsı Namazından sonra vitir namazını da kılmışlardır.

 

Yatsı Namazı ne zaman kılınır?

Akşam namazı vaktini eda ettikten sonra sıra Yatsı Namazı vaktidir. Yatsı Namazını ve diğer namazları kılmanın en güzel zamanı aslında camide cemaat ile namazını eda etmektir. Eğer camiye gidemiyorsanız ve cemaat ile namaz kılamıyorsanız bu sefer de Yatsı Namazını kılmak için en güzel zaman, ezan okunurken abdestli olup ezan bittiğinde de namaza başlamaktır.

 

Yatsı Namazının vakti ne zaman çıkar?

Yatsı Namazının vakti ezan okunması ile girer, sabah namazı için imsak vakti girene kadar da devam eder. Bu arda kalan sürede Yatsı Namazınızı gönül rahatlığı ile kılabilirsiniz.

 

Yatsı Namazından sonra kaza namazı kılabilir miyim?

Yatsı Namazından sonra elbette ki kaza namazı kılabilirsiniz. Yatsı Namazının son sünneti ile vitir namazınızın arasında kaza namazı kılmak din âlimleri tarafından daha çok tavsiye edilmiştir. Siz de son sünneti kıldıktan sonra kaza namazlarınızı kılıp, üstüne vitir namazınızı eda edebilirsiniz.

 

Yatsı Namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmak için biraz beklemeli miyim? Bazıları bir süre beklemem gerektiğini söylüyor, doğru olan hangisidir?

Aslında Yatsı Namazının son sünneti kılındıktan sonra bir süre beklenmelidir. Demin de söylediğimiz gibi, Yatsı Namazı ile vitir namazı farklı namazlardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Yatsı Namazını kıldıktan sonra bir süre bekleyip daha sonra vitir namazını eda etmeleri konusunda sahabeler ile konuşmuştur. Yatsı Namazından sonra beklediğiniz sürede varsa kaza namazınızı kılabilirsiniz. Böyle yapmanız daha hayırlı olacaktır.

 

Yatsı Namazında ve diğer namazlarda sünnet namazlar yerine kaza namazı kılınır mı?

Bazı mezheplerde kaza namazı olan Müslümanların, namazlarını kaza etmeden sünnet namaz kılamayacakları belirtilmiştir. Ancak Hanefi mezhebinde sünnet namazı bırakıp, onun yerine kaza namazı kılmak çok büyük bir ayıp ve Peygamberimiz (s.a.v.)’in sünnetine bir terbiyesizlik olarak görülmüştür. Hanefi mezhebine mensup olan kardeşlerim asla sünnet namazlarınızı terk edip yerine kaza namazı kılmayınız. Böyle yapmak yerine, vakit namazlarınızı eda ettikten sonra her vaktin ardından iki üç vakit kaza namazı kılmanız daha hayırlı olacaktır.

 

Yatsı Namazını cemaat ile mi kılmak gerekir? Yatsı Namazını cemaat ile kılmanın fazileti nedir?

Yatsı Namazını cemaat ile kılmak zorundasınız gibi bir şey söylemek yanlış olur. Ancak Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir hadisinde, “Münafıklara sabah namazından ve Yatsı Namazından daha ağır gelen hiçbir namaz yoktur. İnsanlar eğer bu iki namazda ne kadar çok ecir ve sevap olduğunu bilselerdi, emekleyerek de olsa cemaate gelirlerdi.” Buyurmuşlardır. Bu Hadisi Şerifte Yatsı Namazını cemaat ile kılmanın önemi vurgulanmıştır. Bir diğer Hadisi Şerifte de Peygamber Efendimiz (s.a.v.); “Kim Yatsı Namazını cemaat ile birlikte kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Üstüne bir de sabah namazını da cemaatle kılan kimse ise bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibidir.” Buyurmuşlardır. Bu Hadisi Şerifte de Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yatsı ve sabah namazını cemaat ile kılmanın önemini belirtmiştir. Siz de mümkün oldukça hastalık ya da rahatsızlık durumları dışında, namazınızı cemaat ile kılmaya özen gösteriniz. Cemaat ile kılınan namazın sevabı kat kat fazladır, bunu unutmayınız.

 

Yatsı Namazından sonra hangi sureleri okumalıyım?

Yatsı Namazından sonra Mülk suresi okunabilir. Ayrıca Bakara Süresinin son ayetleri olan, Amenerrasulü suresi okunursa, gece boyunca Allah’ın görevlendirdiği iki melek sabaha kadar o kişiyi ve evini her türlü kötülüklerden koruyacaktır Allah’ın izni ile.

 

Yatsı Namazından sonra kılınan nafile namaz var mıdır?

Evet vardır. Teheccüd namazı adı verilen bu namaz, Yatsı Namazı ile sabah namazı arasında kılınan nafile bir namazdır. Teheccüd namazı kılındıktan sonra yatılıp bir miktar uyunduktan sonra tekrar sabah namazı için kalkılabilir. Bunda bir mahzur ya da sakınca yoktur. İslâmın ilk devirlerinde henüz beş vakit namaz farz kılınmadan önce ( Peygamberimiz (s.a.v.) miraca çıkmadan önce ) Teheccüd namazı bütün Müminlerin üzerine farz bir namazdı. Miraç’la birlikte beş vakit namazın farz olduğu belli olunca, Teheccüd namazı ümmet için nafile bir namaz olarak kalırken, bir peygamber hassası olması cihetiyle sadece Peygamberimiz (a.s.m.) için farziyeti devam etmiştir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir