Yatsı Namazının Fazileti

YATSI NAMAZININ FAZİLETİ

Yatsı namazının, namazını doğru ve tam biçimde kılan Müslümanlar üzerinde sayısız bereketi ve fazileti vardır. Ancak öncelikle yatsı namazının faziletinden önce daha önemli bir noktaya değinmemiz gerekir. Her Müslüman için, beş vakit namaz, üzerine farz kılınmış bir görevdir. Her Müslüman beş vakit namazını kılmak ile yükümlüdür ve ahirette imandan sonra ilk hesaba çekileceğimiz konu, kılmadığımız vakit namazlarımızdır. Mümkün olduğunca namazlarımızı geçirmemeye ve vaktinde kılmaya çalışalım, vaktinde kılamıyorsak kazasını mutlaka yapalım.

namaz

Şimdi gelelim yatsı namazını anlatan, mübarek Efendimiz (s.a.v.)’in hadisi şeriflerine.

 

Ebû Hüreyre (r.a.) ‘nin rivayet ettiği Hadisi Şerifte Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur;  “İnsanlar yatsı namazı ile sabah namazında bulunan fazilet ve sevabı bilselerdi, emekleyerek bile olsa mutlaka camiye, cemaate gelirlerdi.”

 

Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bir diğer Hadisi Şerifte şöyle buyurmuştur:

 

“Münafıklara sabah namazından ve yatsı namazından daha ağır gelen hiçbir namaz yoktur. İnsanlar eğer bu iki namazda ne kadar çok ecir ve sevap olduğunu bilselerdi, emekleyerek de olsa cemaate gelirlerdi.”

 

Sabah ve yatsı namazları münafıkların çoğu kez camiye ve cemaate gelmedikleri namazlardır. Bu durum sebebiyle mü’minle münafığı, ihlâs sahibi olanla nifak alâmeti taşıyanı ayırt etmede bu iki namaz dinimizce bir ölçü olarak kabul edilmiştir. Yatsı namazı vakti yorgunluğun had safhaya varıp uykunun galip geldiği zamanlardır ve bu vakitte camiye ve cemaate gitmek gerçekten büyük bir azim ve gayreti gerektirir. Bu yüzden de faziletinin daha üstün, sevabının daha çok olmasının sebeplerinin başında bu özellikler gelir. Çünkü her zaman zoru başarmanın ve güçlüğe göğüs germenin fazileti ve sevabı daha çoktur. Müslümanlar yukarıda belirttiğimiz hadislerin gereğini yerine getirdikleri ölçüde Allah katında değer kazanırlar.

 

Sabah ve yatsı namazlarını camide cemaatle kılmak, diğer namazları cemaatle kılmaktan ya da sabah ve yatsı namazını evde kılmaktan daha faziletlidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir başka Hadisi Şerifinde şöyle buyurmuştur; “Kim yatsı namazını cemaat ile birlikte kılarsa sanki gecenin yarısını ihyâ etmiş gibidir. Üstüne bir de sabah namazını da cemaatle kılan kimse ise bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibidir.” (Sahih-i Müslim, Sünen-i Ebu Davud). Görüldüğü gibi yatsı namazını cemaat ile birlikte kılan Müslümanlara, bir gecenin yarısına kadar ibadet etmiş gibi sevap verilmektedir.

Kur’an-ı Kerim’de de beş vakit namazın önemi hakkındaki ayet-i kerimeler sıklıkla yer almaktadır. Bu ayeti kerimelerden birisi de şöyledir:

“Gündüzün iki ucunda ve gecenin gündüze yakın olan vakitlerinde namaz kıl. Zira böyle güzel iyilikler kötülükleri ve günahları giderir. Bu, öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır.” (Hûd Suresi, 11/114)

 

İslam bilginlerine göre, gündüzün iki ucundaki namazlar sabah, öğle ve ikindi; gecenin gündüze yakın saatlerindekiler de akşam ve yatsı namazlarına delalet etmektedir. Ayet-i kerimede beş vakit namaza işaret edilmiştir ve fazileti vurgulanmıştır.

 

İmanında sadık olan Müslümanlar,  yatsı namazlarını hastalık ve yolculuk gibi sıkıntılı durumlarda ve bazen nefislerine zor gelse bile büyük bir itina ile eda etmeye çalışırlar. Münafıklar ve imanın kalplerine tam olarak oturmadığı kimseler ise özellikle de sabah ve yatsı namazlarına önem vermezler.  Sabah ve yatsı namazları mü’minlerle münafıklar arasında ayırt edici özelliği olan namazlardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v.): “Yatsı ve sabah namazlarına münafık devam edemez.” buyurmuşlardır.  Sizlerin de yatsı namazının ve diğer namazların faziletinden nasiplenen Müslümanlar olmanız dileği ile. Âmin.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir